Továrna na čokoládu

Ne, nemám teď na mysli žádný film ani turistické místo k návštěvě, ale sadu, kterou nám donesl letos pod stromeček Ježíšek. Jak to s ní dopadlo?

IMG_7838

Dopis Ježíškovi

Když jsem letos psala dopis Ježíškovi, ani jsem netušila, co tím způsobím. No posuďte sami. Takové nevinné psaní:

Milý Ježíšku,
mám doma syna vědátora a tak si myslím, že by ho pod stromečkem mohla potěšit nějaká ta vědátorská sada na výrobu krystalů nebo jiných všelijakých dětských pokusů….. “

Dopis jsem pěkně zalepila a odeslala řádnou Ježíškovskou poštou za oknem a v duchu jsem se tešila, jak jsem to letos pěkně vymyslela, jak si děti budou pěkně “bádat” zatímco já, jakožto klasicky unavená matka po všem tom vánočním vypékání, si pěkně vyložím své ladné nožky nahoru, uvařím si voňavou vánoční kávu, zavřu oči a budu tiše snít…..

Že bych to napsala špatně?

Vymyšlené jsem to měla pěkně, ale ..… kam čert nemůže, tam nastrčí Káču (čím jsem starší, tím víc si odmítám přiznat pravdivost tohoto pořekadla)

Ježíšek je totiž moudrý a zcela správně usoudil, že všechny ty chemikálie v různých badatelských soupravách nejsou úplně vhodné pro děti (navíc pro divoké děti mého rodu).

K mému překvapení přeci jen jednu sadu donesl. Nese honosný a sladký název TOVÁRNA NA ČOKOLÁDU a prezentuje se jako experimentální sada pro milovníky vaření a čokolády, která patří k nejpopulárnějším sladkostem na světě.

Malá Kačenka ve mě se probudila, oči mi zazářili a bylo mi jasné, že hlavním badatelem tohoto pokusu budu místo dětí já. Myslím, že jsem svítila víc než Vánoční stromeček a když jsem krabici otevírala ani jsem nedýchala.

Nejdřív jsem z krabice povytahovala všechno to nářadíčko a formy a jiná udělátka, která mi ještě v mé kuchyni zaručeně chyběla.

Pak jsem netrpěliva otevřela návod a pustila se do čtení.

IMG_6889

Upozornění!

Hned první strana je UPOZORNĚNÍ s první větou Nevhodné pro děti do 8 let. Jupííí, můj nejstarší má zatím jen 5, takže přeci jen je to dárek pro mě. (Ne, že byl nebyl v kuchyni zdatný, to on mi velmi rád doma pomáhá s výrobou čokolády a i velmi zkušeně, ale co je psáno, to je dáno, no ne?)

Další upozornění: Používat pouze pod dohledem dospělé osoby. Tady  jsem chvilku zaváhala jestli jsem ta správná kompetentní osoba, nebo jestli potřebuji aby si manžel vzal dovolenou. Nakonec jsem usoudila, že občanku mám, tak to nějak zvládnu.

Před použitím si přečtěte návod, dodržujte jej a uschovejte jej pro pozdější potřebu. Nu dobrá, přiznávám, že dodržovat návody mi občas dělá problémy, ale zkusím to a přečíst a uschovat ho bych měla zvládnout.

Malé děti a zvířata udržujte z dosahu prostoru určeného k tvoření. Kocourovi dám konzervu a on se sám stáhne někam spát na pár hodin, to půjde, ale jak mám udržet z dosahu děti? V tuto chvíli jsem došla k rozhodnutí, že návod nepotřebuji.

IMG_5942

Vybavení

Vrátila jsem se k tomu, co jsem z krabice vyházela.
Jste zvědaví co sada obsahuje? Tak já vám to tedy vypíšu:

 • Pánvička na rozpuštění čokolády
 • Nálevka
 • Vykrajovátka na sušenky
 • Formičky na čokoládky
 • Formičky na podstavce čokoládek
 • Forma na 3D vajíčko, prasátko a ovečku
 • Cukrářská stříkačka a košíky
 • Směs na čokoládové muffiny
 • a barevný cukrový posyp (ten hned někam zmizel, ani jsem ho neviděla, ale když nad tím tak přemýšlím, tak asi už tuším od čeho měli děti tak špinavé pusinky)

IMG_8153

Je načase se pustit do práce.

Otevřela jsem celá nedočkavá hned první stranu receptů. První recept jsou čokoládky – no hurá – na to přeci sada je. Obtížnost 1 čepička čiže snadné. To bych měla teda zvládnout i v babiččiné kuchyni. Doba přípravy 30 minut plus 2 hodiny chlazení. To zní fajn. To je zvládnutelné i hned.

Utíkala jsem si nadšeně vše připravit do kuchyně a koukám, koukám, co že to mám dělat, čím mám začít?

Potřebuji 200g čokolády a jen ji rozpustím.

Tady přišlo mé obrovské zklamání.

Kde mám 25.12. ve 20:30 sehnat bílou a tmavou čokoládu??? Na malém městě???

Ano, trochu jsem si poplakala, nářadíčko jsem zase pěkně uložila do krabice a holt musím počkat.

Trvalo mi 2 týdny než jsem nějakou čokoládu koupila a vlastně jsme ji dodnes nepoužili.

Suma sumárum, sada je pěkná a povedená, jen nerozumím tomu, proč, když už je tam i směs na muffiny s určitou trvanlivostí, nepřibalili aspoň 1 kus bílé a tmavé čokolády pro nedočkavce, nebo alespoň nepřidali návod, jak si vyrobit raw čokoládu.

Alespoň jsem se díky tomuto rozhodla, že si s dětmi vyrobíme domácí raw čokoládu! Ale o tom zase až příště.

Katka Turzová

Miluji vůni čokolády, její plnou chuť a rozmanitost. Naučila jsem se používat triky profesionálů v domácím prostředí a své zkušenosti s radostí sdílím, aby si mohl jedinečné čokoládové zážitky vykouzlit každý. Má čokoládová cesta k nahlédnutí zde >>

Komentáře

 • Čokodárky pro Vás

  Probuďte vůni čokolády u vás doma a potěšte své nejbližší. Postupy jak vyrobit 3 Čokodárky za 5 minut jsou pro vás připravené.

 • Nejnovější příspěvky

 • Rubriky